top of page
Search

Az alulértékelt motivációs levél lehetőségei - 3. rész

  • Writer: Dorina Nagy
    Dorina Nagy
  • Apr 5, 2021
  • 2 min read

Az előző blogbejegyzésemben a hatékony és hatásos CV-ről írtam, most nézzünk rá a motivációs levélre. Hirdetésenként változhat, hogy kérnek-e motivációs levelet. Ha igen, akkor nem kérdés, hogy el kell készíteni. Sőt, ha nem kérnek, akkor is érdemes elgondolkodni rajta, természetesen csak akkor, ha van mondanivalód.


Tapasztalataim szerint az álláskeresők többsége alig használja ki a motivációs levélben rejlő lehetőségeket vagy egy teljesen sablonszerű, hosszú dokumentumot küld el, mert azt írták, hogy kell. Sokan feleslegesnek érzik vagy nagyon nehezen csikarnak ki magukból pár sort. A rossz hír, hogy az erőltetettség a másik oldalon érződhet, ezért itt is nagyon fontos a minőségi munka, ha magas eséllyel szeretnél indulni a vágyott pozícióért vívott harcban.

A motivációs levél szerepe nagyon is fontos, hiszen ott tudod kiegészíteni mindazt, amit az önéletrajzodban már összefoglaltál. Ez egyben azt is jelenti, hogy nem szükséges újra összefoglalnod azt, amit már látnak az önéletrajzodban. Mindig az önéletrajzot nézik meg elsőnek, mert ott van a lényeg, ott van a tapasztalat, a tudás és a személyiség összefoglalása, ami alapján előszűrnek, döntenek a HR-esek.

Érdemes mindig az adott pozícióra és cégre szabni annak tartalmát. Persze vannak alapok, amiket okosan használva, nagyon könnyen meg lehet írni. Van egy pár ismerős szófordulat, amik lehet nálad is szerepeltek már: „a lehetőség felkeltette az érdeklődésemet”. Értem, de pontosan melyik része és miért? Mindenki valahol „kamatoztatni szeretné a tudását” és valószínűleg a HR-esek már kívülről tudják a hasonló mondatokat. A jó hír, hogy lehet ezt sokkal jobban is csinálni!


A bevezetésben jelöld meg, pontosan melyik pozícióra jelentkezel és miért pont az adott céghez? Érdemes beleszőni egy mondatot arról, hogy ez a cég miért vonzó számodra, mint munkahely? Olvass kicsit utána, hidd el, jó pont lesz. Keltsd fel az olvasó érdeklődését, hogy itt nem az önéletrajzodban szereplőket fogod ismételni, ez több lesz annál.


Tömören, egy bekezdésben foglald össze miért vagy alkalmas a meghirdetett pozícióra. A kulcs a hirdetésben szereplő elvárások lefordítása a Te szemszögedből. Itt tudsz kitérni olyan személyes jellemzőkre, tapasztalatra, amit az önéletrajzodba nem írtál bele, de hasznos lehet. Tedd nyugodtan személyessé, mindenki szereti a történeteket.


Mindenkinél lesz olyan pont is az elvárások között, amihez egy kis kiegészítés, magyarázat kellene. Például nincs az adott szektorban (pl. autóipar) tapasztalatod, de a magánéletedben kapcsolódsz hozzá és a lelkességeddel kiegészülve főnyeremény vagy a pozícióra.

A levél befejezéseként megerősítheted, hogy nagyon motivált vagy és várod a folytatást, ez az úgynevezett call to action rész.


A fenti általános, sokak által alkalmazott megoldásokon kívül jó pár technikával is tudlak segíteni, amivel egyedivé és igazán ütőssé teheted a motivációs levelet, ezzel értelmet és keretet adva a jelentkezésednek. Ügyfeleimnek a konkrét pályázat során, - miután megismertem őket a megelőző lépésekben – elkészítek egy úgynevezett felokosított motivációs levelet sok-sok megjegyzéssel és példával, amiket utána is tud használni.

 
 
 

Comments


Lépj velem kapcsolatba!

Sikeres küldés.

ICF_PC_Horizontal_White.png
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn

©2020 by Talent Spirit. Minden jog fenntartva.

bottom of page