Karriertervezés & visszatérés kismamaként
- Dorina Nagy
- Apr 16, 2021
- 3 min read
A héten részt vettem egy Facebook live beszélgetésen, amit egy multinacionális vállalat kötelékében lévő, mintegy 350, gyermekükkel épp otton tartózkodó kismama számára tartottunk karriertervezés témában. A téma alapjaiban közel áll a szívemhez és ami még fokozta, hogy az inspiráló beszélgetőpartnerem Zanin Éva, - aki esélyegyenlőségi és sokszínűségi szakértő - újabb szempontokat hozott a beszélgetésünkbe. Összegyűjtöttem pár gondolatot, ami a hasonló élethelyzetben lévő kismamák számára hasznos lehet.
Beszélgettünk arról, hogy mik azok a szempontok, amik segíthetik a visszatérés sikerességét? Azt látom vállalati környezetben, hogy azok a kismamák akik időben (akár fél - 1 évvel korábban) elkezdik a tervezést, a szakmai kapcsolatok élőn tartását, majd a kapcsolatfelvételt is viszonylag korán megteszik, nagyobb eséllyel találkoznak a számításaikkal. Elengedhetetlen a nagyfokú rugalmasság, hiszen a szervezet, ahonnan elment babázni a kolléga, valószínűleg megváltozott - ha nem is alapjaiban -, de a fejlődés természetes velejárója a munkakör átalakulása.

Kiemelném az időben történő, tudatos tervezést. Egyrészt itt már nem csak egyéni szinten kell gondolkodni, a baba életében is hatalmas változás lesz és a teljes család érintett lehet a mindennapok menedzselésében. Át kell gondolni, hogy ki fog segíteni a pici ellátásában? Bölcsöde, óvoda, nagymama, a párunk hadra fogható? Érdemes a családot is szoktatni a jövőbeli helyzethez, eleinte kisebb "én-idő"-kkel, amikor magadra tudsz fókuszálni. Ebben különböző légzőgyakorlatok segíthetnek, hogy megérkezz, jelen tudj lenni abban az akár 5 percben és ne más dolgokon agyalj. Ezzel párhuzamosan reálisan át kell gondolni, hogy az átalakult életünkben mi az ami fontos egy munkahelyen, mi okoz szakmai boldogságot? Az átgondolt határok és az, hogy mi fér még bele, fogják segíteni a reális célok kitűzését.
Érdemes leltárt készíteni a meglévő képességeinkről, tudásunkról, tapasztalatainkról. Ezt a munkát olyan szemlélettel kell elkezdeni, mintha egy teljesen idegen személynek szeretnéd bemutatni magad. Jó kiindulási alap lehet az interneten elérhető személyiségtesztek kitöltése, az eredmény segít rendszerezni és elindítani a gondolkodást.

Teljesen új képességeket hoz felszínre az anyaság: azt csak az anyukák tudják, hogy mennyi feladattal jár egy totyogó mellett eltöltött nap. Mindig új játékkal lekötni a csöppséget, figyelni valamennyi apró rezdülésére – arra is, hogy minden nap készüljön valami tápláló és jóízű ebéd, és a pelenkázásról is gondoskodni kell. Ezek a párhuzamosan futó feladatok sajátos szemléletet adnak, ami aranyat ér egy munkahelyen: mesteri szintre emelik a részletekre való odafigyelést, a checklistek összeállításárát, a to-do-listek követését. ...és akkor a tökéletes időmenedzsmentről még nem is beszéltünk! A gyereknevelés nagyfokú alkalmazkodást és együttműködést igényel, aminek majd a munkahelyen is nagy hasznát vehetjük a csapatmunka során. Az ügyféligények megértése elengedhetetlen a mai világban, azt hiszem, erről az anyukák tudnának mesélni...
Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy sok kismamában megjelenik a kérdőjel, esetleg félelem, hogy sok időre kiesett, hogyan fog teljesíteni a munkahelyen? Érdemes szakmai és magánéleti önbizalmat erősíteni, akár úgy, hogy minden nap írj magadról egy jó tulajdonságot 21 napon keresztül - ezt nem kell senkinek megmutatnod - a végén látni fogod, hogy milyen sok erősséged van! A szakmai közösségekben való részvétel - volt kollégákkal, Linkedin-en - segíthetik átlátni a munkahelyen történt változásokat, visszatérni a szakmai vérkeringésbe és rávilágítanak arra, hogy milyen téren érdemes elsajátítani új tudást, olvasgatni, akár ingyenes online kurzusokon részt venni, TEDtalk-ot hallgatni.
Nagyon hasznos ha a visszajelentkezéskor a munkáltató kap egy aktualizált, már a tervezés utáni gondolatokat tartalmazó önéletrajzot. Fókuszáljunk a releváns információkra és legyünk kreatívak! Egy korábbi blogbejegyzésben írtam az ütős CV készítésről, ajánlom figyelmetekbe.
Ha úgy gondolod, hogy személyreszabott támogatásra van szükséged a visszatérési folyamatban, álláskeresésben, felkészülésben, nézd meg az oldalamon, hogy miben tudok segíteni.
Comentarios