Mikor izgul egy magabiztos coach? - TV2 interjú előtt biztosan
- Dorina Nagy
- Dec 7, 2021
- 3 min read
Updated: Feb 24
Nem rég megkerestek, hogy szeretnének velem egy beszélgetést coaching témakörben. Őszintén meglepődtem és egyben nagyon örültem. Azt hiszem a büszkeség érzése volt a legerősebb. Persze, ki nem örülne egy ilyen megkeresésnek? Kipróbálhatom magam egy új helyzetben, ezáltal fejlődhetek és közben beszélhetek a szeretett hivatásomról. Mondanivalóm pedig bőven van.
Izgultam, mint minden ember, aki olyan új helyzetbe kerül, ami számára eddig ismeretlen volt. Mi segített? Átgondoltam, hogy a témán belül nagyjából milyen kérdések jöhetnek elő - tehát valamennyire felkészültem. "Izgulós" helyzetek előtt szoktam alkalmazni különböző légzőgyakorlatokat - ezek segítenek egyensúlyt teremteni a jobb és bal agyfélteke között, megérkezel általa a jelenbe.
Összességében egy nagyon jó hangulatú beszélgetés volt, sok témát érintettünk. Mivel a műsoridő véges - a beszélgetésünk nagy része nem szerepel a videóban, így ebben a blogbejegyzésben összefoglalom az elhangzott gondolataimat a témakörben.

Elakadásainkban ma már egy coach is tud segíteni. Érdemes azonban tisztázni ennek a fogalmát és azt, hogy mi a különbség coaching és tanácsadás között?
Sokan összekeverik a terápiával, tanácsadással, tréninggel, akár egy baráti beszélgetéssel – ezek a segítőszakmák határterületek, de mindegyik más. A terápiát általában pszichológus vagy pszichiáter végzi és a múltban gyökerező problémákat tárja fel és gyógyítja meg. A tanácsadó pedig konkrétan megmondja, hogy mit csináljon az ügyfél.
A coaching egy megoldásorientált, jövőre fókuszáló, egyénre szabott személyiségfejlesztő foglalkozás, ahol ügyfél dedikált időt, teret és bizalmi légkört kap, a coach pedig rávezeti különböző technikákkal, hogyan találja meg az egyébként önmagában rejlő megoldást. A coaching folyamat hatására képes lesz az ügyfél új nézőpontból ránézni az aktuális témájára, megoldásra váró helyzetére és ami nagyon fontos, a coachingnak mindig van célja, amit az ügyféllel közösen tűzünk ki. Ha a coach egyben akár pszichológus is vagy tanácsadást is végez a saját szakterületén – akkor könnyen váltogathatja a sapkáit – szigorúan az ügyféllel megbeszélve, hogy épp hogyan dolgoznak. Az én esetemben is ez a helyzet: ha coaching folyamatra szerződünk, de az ügyfélnek arra van szüksége hogy konkrétan adjak tanácsot neki 1-1 helyzetre vonatkozóan (karrier téma, HR ügyek) - akkor cserélem a sapkámat.
Egyre többen foglalkoznak ezzel a területtel, hogyan tudjuk a megfelelő szakembert megtalálni a megoldásra váró helyzetünkre?
Abszolút látható tendencia, hogy ma már elég sokan nevezik magukat life coachnak vagy business coachnak. Nincs könnyű helyzetben az, aki ma coachot keres és mondanom sem kell, a coach szakembereknek sem egyszerű ezen a piacon, ahol már bárki 'kócsnak' nevezheti magát.

Sajnos, törvényileg nem szabályozott a tevékenység végzése - nem kötik végzettséghez, képesítéshez.
Fontos, hogy valós szakembert keressenek, olyat, akinek van coach képesítése – pl. egyetemi coach végzettsége vagy nemzetközi akkreditációja, minősítése, mert mi a coach szövetség etikai kódexe és kompetenciái szerint végezzük a munkánkat. Érdemes egy konzultációs lehetőséget kérni a kiszemelt coachtól, ahol részletesen át lehet beszélni a konkrét helyzetet – egyáltalán a coaching megoldás lehet-e, a coach-nak van-e hozzá kompetenciája, ellenkező esetben más szakemberhez kell irányítani az ügyfelet. A coaching kapcsolat alapja a bizalom, így egy első körös beszélgetésben kiderülhet, hogy meg van-e a kölcsönös szimpátia.
Nagyon fontosnak tartom, hogy egy coach folyamatosan fejlessze magát, mentálisan jól legyen – a saját önismeretére is áldozzon, mert csak úgy tud adni!
Bátorság kell ahhoz, hogy merjünk változtatni életünkön, milyen helyzetekben tud segíteni nekünk egy coach?
A coaching egy olyan módszer, amely az élet bármely területen alkalmazható, ahol valaki fejlődni szeretne vagy változást akar elérni. Egyfajta önismereti utazás, tanulás magunkról. Nagyon fontos, hogy az első lépés a döntés megszületése, hogy akar és képes dolgozni magán és csak ezután kezdődhet a folyamat. Szinte bármilyen helyzetben tud segíteni egy coach. Business coachok általában munkahellyel, munkával, saját vállalkozással kapcsolatos helyzetekben tudnak segíteni - munkahelykeresés, motiváció hiány, szakmai fejlődés, konfliktusos helyzetek kezelése, kommunikáció fejlesztése, cél megtalálása, újdönsült vezető csapatvezetési kihívásai, időmenedzsment, szervezési feladatok stb. A life coachok párkapcsolati témákban, életvezetési helyzetekben, magánéleti szálakban tudnak inkább segíteni. Nehéz ezeket a témákat persze külön választani, sok esetben összefüggés van a munkahelyi - magánéleti helyzetek között.
Online is lehet esetleg ilyen tréningeket foglalkozásokat tartani?
Abszolút! A koronavírusos helyzet alatt bebizonyosodott, hogy az online eszközök segítségével ugyanolyan hatékonyan lehet dolgozni – a közösen megbeszélt szabályok lefektetésével.

A tapasztalatom az, hogy egy első személyes találkozó után az ügyfelek is jobban szeretik, mert nincs utazási idő és bizonytalan egészségügyi helyzetekben biztonságot ad. Fontos, hogy olyan megoldást kell találni, ami az ügyfél számára a leghasznosabb, mert ez a folyamat róla szól és érte van.
Az interjú itt nézhető meg:
Comments