Mi fán terem az ütős önéletrajz? - 2. rész
- Dorina Nagy
- Jan 31, 2021
- 2 min read
Updated: Apr 15, 2021
Legutóbbi blogbejegyzésben arról írtam, hogy milyen helyzetekben segíthet a karriertanácsadás.
Tegyük fel, hogy jelentkeznél egy álláslehetőségre, esetleg egy fejvadász cég munkatársa keresett meg. Előkeresed a számítógéped legmélyebb könyvtárában található, nagy becsben őrzött önéletrajzodat, aktualizálod és elküldöd a kinézett pozícióra.
Tudtad, hogy a toborzás-kiválasztást végző HR-esek (recruiterek) átlagosan 40 másodpercet töltenek a jelöltek önéletrajzának tanulmányozásával?

Több ezer önéletrajzot láttam már a munkám során, viszont nagyon kevés olyat, ami magával ragadott volna, vagy vizuálisan még mindig emlékeznék rá. Egészen sok elfogadható kategóriába sorolható önéletrajz került elém, amin már látszott a beletett energia, közelített a költő eredeti céljához. Emellett borzasztóan sok olyan CV-vel találkoztam, ami inkább egy képpel kiegészített szabadszöveges leírás egy kis struktúrával, körülbelül, mint egy tartalmas értekezlet feljegyzései.
Természetesen nem a HR-esek vizuális élménye a fő cél, viszont ez az első kapcsolódásod a vágyott céggel, az első benyomás rólad, mint pályázóról. Tekints úgy ebben a folyamatban az önéletrajzodra, mint egy kivonatra, ami rólad szól. Egy ütős, figyelemfelkeltő, letisztult és releváns információkat tartalmazó önéletrajz segít átjutni az első szűrőn.
Néhány tipp
A kép: Érdemes nem egy 15 évvel ezelőtti, esetleg az érettségi képedet választani. Milyen vagy mostanában? Tükrözze a valóságot, legyen természetes. Legyen mosolygós, de nem túl harsány, mégis komoly, ami a szakmaiságodat mutatja be. A jelszó itt is a minőség. Ez egyrészt magát a kép minőségét jelenti, tehát ne legyen pixelhibás, elmosódott. Másrészt a háttérben ne a frissen teregetett ruha lógjon, inkább egy letisztult fehér fal előtt kattints egyet, megfelelő fénnyel. A profi fotós által készített kép több éven át el tud kísérni, megéri ebbe is invesztálni.
A terjedelem: A hagyományos, esszé hosszúságú önéletrajz átalakult az évek során. A modern, egyszerű önéletrajzok vették át az irányítást ebben a felgyorsult világban, amiből könnyen és gyorsan (!) ki lehet nyerni a keresett információt. Érdemes a maximum 2 oldalas terjedelemre fókuszálni, általában a több pozíciót és/vagy munkahelyet megjárt szakembereknél nehéz 1 oldalban összehozni. Felépítésében az elérhetőség, a szakmai tapasztalatok, a végzettségek és az egyéb képzettségek, képesítések mellett a személyes jellemzők tűnnek fel általában az önéletrajzokban.
Ami ennél is fontosabb, az a tartalom. Sokaknál megszokott, hogy a születési dátum és a családi állapot, sőt a pontos lakcím is az önéletrajz része, de ezeknek nincs relevanciája. A tapasztalataid, képzettségeid és személyiséged fog számítani, nem az, hogy hány éves vagy, hol laksz. A végzettségeknél például az általános iskola nem biztos, hogy érdekes lehet a harmincas éveid közepén. Érdemes átgondolni és úgy feltölteni a tartalmat, hogy vajon ehhez a munkakörhöz mi az ami számít, mire kíváncsiak belőled. Törekedj az egyszerű és beszédes megfogalmazásra, a kulcsszavakra.
Egy önéletrajzot hihetetlen sok formában lehet elkészíteni. Az első és legfontosabb, hogy átgondold milyen érzetet szeretnél vele átadni egy olyan embernek, aki először találkozik a neveddel, a munkásságoddal? Nyugodtan alkalmazz különböző, de harmonikus betűtípusokat, színeket, kis ikonokat.
Minden önéletrajz lehet egyedi, ahogy minden ember egyszeri és megismételhetetlen.
A tiéd milyen?
Ha biztosra szeretnél menni: https://www.talentspirit.hu/szolgaltatasok
Comments